KZN Biathle & Triathle Champs 2018 Results

Here with results for the KZN Biathle and Triathle Champs held at Curro High School Hillcrest on 27 May 2018.  The event was a great success although the weather was a little on the chill side of things.  Well done to all the athletes that competed in this event.  Medals were handed out after the event.  Sisonke medals for athletes that were not at the medal ceremony were received by Sisonke Chairman Sakkie Maartens and will be presented to you at a later date.  All other athletes that didn’t receive their medals can contact the KZNMPA Chairman Grant Ambrosio to arrange for them.  Merit Award and KZN Colours Award Letters for KZN Modern Pentathlon and Laser Run Champs, as well as the Biathle & Triathle Champs will be sent to individual Athletes over the course of the next two weeks.  These will be unsigned electronic versions, signed versions and Certificates are generally handed out at the annual AGM, date to be announced.

Biathle

U9 Boys (KZN Colours Cut Off 2:58)

1st        Rory Raw (2 : 42)                                KZN Colours Award

2nd        Callum Robinson (3 : 07)                    KZN Merit Award

 

U11 Girls (KZN Colours Cut Off 4:19)

1st        Mia Borrageiro (3 : 55)                      KZN Colours Award

2nd        Hana Newlands (4 : 13)                      KZN Colours Award

3rd        Isabella Ambrosio (4 : 16)                   KZN Colours Award

4th        Daena Robinson (4:51)                       KZN Merit Award

 

U11 Boys (KZN Colours Cut Off 4:11)

1st        Jagger Steward (3 : 48)                       KZN Colours Award

2nd        Scott Clemmett (3 : 53)                      KZN Colours Award

3rd        Jeremy James Larsen (4 : 14)                        KZN Merit Award

4th        Craig Raw (4:21)                                 KZN Merit Award

5th        Scott William McDougall (4 : 54)       KZN Merit Award

 

U13 Girls (KZN Colours Cut Off 3:51)

1st        Rylee Challenor (3 : 30)                      KZN Colours Award

2nd        Holly Raw (4 : 17)                               KZN Merit Award

 

U13 Boys (KZN Colours Cut Off 3:44)

1st        Luca Borrageiro (3 : 24)                     KZN Colours Award

2nd        Skye Steward (3 : 30)                          KZN Colours Award

3rd        Trent Marchand (3 : 40)                     KZN Colours Award

4th        Sean Robinson (3 : 55)                        KZN Merit Award

5th        Luke Newlands (4 : 04)                       KZN Merit Award

6th        Nathan Westerdale (4 : 08)                KZN Merit Award

 

U15 Girls (KZN Colours Cut Off (8:08)

1st        Emmanuella Ambrosio (7 : 24)           KZN Colours Award

2nd        Nicolette Challenor (7 : 40)                KZN Colours Award

3rd        Codi Maartens (8 : 27)                        KZN Merit Award

 

U15 Boys (KZN Colours Cut Off 8:05)

1st        Gareth Westerdale (7 : 21)                 KZN Colours Award

2nd        Brent Kemp (7 : 43)                            KZN Colours Award

 

U17 Boys (KZN Colours Cut Off 13:56)

1st        Connor Steward (12 : 40)                    KZN Colours Award

2nd        Ian Robert McDougall (15 : 30)          KZN Merit Award

 

U17 Boys Open Division (No KZN Colours Awarded for Open Division)

1st        Owen Higgins (11 : 32)                       KZN Merit Award

 

U19 Boys

1st        Matthew Corris-Nordengen (14 : 15) KZN Colours Award

 

Senior Ladies

1st        Lushano Smit (15:43)                         KZN Colours Award

 

Masters A Ladies

1st        Cathy Raw (12 : 00)                            KZN Colours Award

 

Masters A Men

1st        Roy Newlands (10 : 45)                       KZN Colours Award

 

Masters C Ladies

1st        Angela Nina McNeil (14 : 20)             KZN Colours Award

 

Triathle

 

U11 Girls (KZN Colours Cut Off 5:14)

1st        Isabella Ambrosio (4 : 46)                   KZN Colours Award

2nd        Hana Newlands (4 : 50)                      KZN Colours Award

 

U11 Boys (KZN Colours Cut Off 5:01)

1st        Craig Raw (4 : 34)                               KZN Colours Award

2nd        Jeremy James Larsen (5 : 37)             KZN Merit Award

 

U13 Boys (KZN Colours Cut Off 6: 37)

1st        Trent Marchand (6 : 01)                     KZN Colours Award

2nd        Luke Newlands (7 : 00)                       KZN Merit Award

3rd        Nathan Westerdale (7 : 13)                KZN Merit Award

 

U15 Girls (KZN Colours Cut Off 11:28)

1st        Emmanuella Ambrosio (10 : 27)         KZN Colours Award

2nd        Codi Maartens (11 : 03)                      KZN Colours Award

 

U15 Boys (KZN Colours Cut Off 11:35)

1st        Gareth Westerdale (10 : 32)               KZN Colours Award

2nd        Brent Kemp (11 : 12)                          KZN Colours Award

 

Masters A Men

1st        Roy Newlands (15 : 57)                       KZN Colours Award

 

Please note that for the 2018 / 2019 Season the criteria for qualification to attend as well as for receiving colours at Provincial and National Levels will change.  These are still being discussed and will be released as soon as they are available.